لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکى از روشهاى مهم اصلاح طرح لبخند است ، در مواردى که مشکلات دندانى بیشتر است معمولا این روش در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی توصیه مى شود.

لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان ها استفاده می شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می باشد.

لمینت دندان انتخاب کسانی است که به دنبال اصلاح طرح لبخند یا تغییر شکل ، اندازه و یا رنگ دندان هستند ، این پوسته ها به منظور اصلاح مشکلات زیبایی دندان به جلوی دندانها توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی وصل می شوند.

با توجه به اهمیت دندان ها در زیبایى چهره ، روشهاى درمانى مختلفى توسط متخصصین دندانپزشکى زیبایى بکار گرفته مى شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى بمنظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

به احتمال زیاد دندانپزشک شما با تجزیه و تحلیل لبخند شروع خواهد کرد تا تعیین کند چه قدم هایی برای رسیدن به لبخند مورد نظر شما لازم است. علاوه بر این ، دندانپزشک شما ممکن است به شما درباره کامپوزیت ونیر نیز مشاوره دهد و این مشاوره قطعا شما را به نتیجه دلخواه خواهد رساند.

در هر حال به دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی خود اعتماد کنید.

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت رزین ساخت ، روکش های چینی در برابر لکه ها از لمینتهای رزینی مقاومترند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند. شما می توانید با مشورت با دندانپزشک خود مناسب ترین مواد روکش را برای دندانتان انتخاب کنید.

 

کاربرد لمینت دندان

به طور معمول لمینتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می روند:

دندانهایی که تغییر رنگ داده اند : چه به دلیل درمان کانال ریشه ، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر ، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل یا به دلیل پُر کردن دندان با حجم زیادی از رزین که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد.

دندانهایی که پوسیده و ساییده شده

دندانهای شکسته یا لب پر

دندانهای کج و معوج، بهم ریخته و یا بدشکل (برای مثال دندانهایی که حفره یا برجستگی دارند)

دندانهای فاصله دار ( به منظور بستن فضای بین دندانها )

با استفاده از این روش درمانی می توان بعضی از نامرتبی ها و بهم ریختگی های دندانی و همچنین رنگ و شکل دندان ها را بدون استفاده از درمانهایی مثل ارتودنسی با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تر اصلاح نمود.

 

مراحل لمینت دندان

مرحله اول مشاوره با دندانپزشک زیبایی ، مرحله دوم قالبگیری و ساخت در لابراتوار دندانپزشکی و سپس جایگذاری روی دندان

فرآیند ساخت لامینت سرامیکی دندان برای یک و یا چندین دندان می تواند به طور همزمان انجام شود که در ادامه شرح داده می شود.

در مرحله اول شما نقش مهمی در چگونگی انجام آن دارید. نتایجی را که می خواهید در پایان بدست آورید را به دندانپزشکتان توضیح دهید.

در طول این جلسه ، دندانپزشک به منظور اطمینان از مناسب بودن این درمان برای دندان شما ، دندان ها و فک شما را معاینه می کند و در مورد مراحلی که شما درگیر آن خواهید شد و نیز درباره محدودیتهای آن صحبت می کند. همچنین عکسهای اشعه ایکس می گیرد و احتمالاًٌ قالبگیری از دهان و دندان شما را انجام می دهد.

به منظور آماده سازی دندانها برای نصب ، دندانپزشک نیم میلیمتر و یا کمتر از مینای دندانتان را می تراشد که این مقدار ، معادل ضخامت لمینتی است که قرار است به سطح دندان شما اضافه شود.

این کار ضروری است زیرا این امکان را فراهم میسازد تا در داخل دهان طبیعی جلوه کند و برجسته و بیرون زده نشود ، در ضمن ضرری برای دندان شما ندارد.

قبل از تراش مینای دندان ، شما و دندانپزشک برای بی حسی موضعی آن ناحیه تصمیم گیری می کنید. سپس دندانپزشک از دندان شما قالبگیری می کند. این قالب سپس به لابراتوار دندان فرستاده می شود تا لمینت دندان شما از روی آن ساخته شود.

به طور معمول 2 تا 4 هفته زمان می برد تا دندانپزشک لمینیت سفارشی شما را از لابراتوار دریافت کند که در این فاصله، برای دندانهای خیلی بدنما می توان از روکش های موقت دندان نیز استفاده کرد.

قبل از آنکه لمینتها به طور دائم به دندانهای شما چسبانده شوند، دندانپزشک آن را به طور موقت روی دندانتان قرار می دهد تا اندازه و رنگ آن را بررسی کند.

رنگ لامینت نیز با چسبی که قرار است استفاده شود تطبیق داده می شود.

سپس برای آماده سازی جهت اتصال ، دندانها کاملاً پولیش و تمیز و سپس خراش داده می شوند تا سطح دندان زبر شده و باعث بیشتر شدن قدرت چسبانندگی شود.

در صورتی که جای لمینتها روی دندان مناسب باشد، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری مخصوص برای فعال کردن مواد چسب استفاده می کند تا چسب به سرعت شکل گرفته و سخت شود.

ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تا طی چند هفته دیگر برای بررسی نحوه جویدن، مراجعه کنید تا بررسی شود که لثه ها تا چه حد به حضور لمینتها پاسخ داده اند و همچنین جاگذاری آنها را یکبار دیگر معاینه می کند.

انتخاب رنگ در لمینت دندان

لمینتها داراى طیف وسیعى از رنگها هستند و انتخاب رنگ در لمینت دندان بر اساس فاکتور هایى مثل جنسیت ، سن ، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى گیرد.

لازم است پیش از اقدام به این کار ، رنگ مورد انتظار خود را با دندان پزشک در میان بگذارید.

برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم در این رابطه درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.

در جلسات مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید ، خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینت دندان کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.

همچنین نظر دندان پزشک نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که این پوسته کاملا به دندان مى چسبد و در واقع با سطح دندان یکى مى شود ، استحکام بسیارى پیدا مى کند و در مقابل فشارهاى جویدنى نمى شکند.

لمینت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد ، به بافت لثه آسبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است.

لمینتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند ، لمینت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می دهد.

مراقبت از لمینت دندان

لمینت دندان به هیچگونه مراقبت خاصی نیاز ندارند. همانند قبل به روشهای بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، شستشو با دهانشویه ها ادامه دهید.

با اینکه لمینت های دندان در برابر لکه ها مقاومند، اما باز هم ممکن است دندانپزشکتان توصیه کند تا از مصرف غذاها و نوشیدنی های ایجاد کننده لکه (مانند قهوه، چای و یا شربت قرمز ) خودداری کنید.

مهرداد فلاح

دكتری تخصصی ، دندانپزشكی ترمیمی و زیبایی ، ٨٠ ، مشهد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *